door Jeroen Hendriks DEN HAAG - PTT Post heeft illegaal een groot aantal unieke drukproeven van oude Nederlandse postzegels via een veiling te koop aangeboden. Het gaat om enkele duizenden proeven, schetsen en aantekeningen van postzegels die in Nederland en de overzeese rijksdelen tussen 1872 en eind vorige eeuw zijn uitgegeven of juist nooit in omloop zijn gebracht. Deze unieke stukken, zeer gewild bij postzegelverzamelaars, behoren tot een archief dat door PTT Post, onderdeel van TPG, sinds de privatisering van het voormalige Staatsbedrijf der PTT wordt beheerd.
De drukproeven, die zijn aangemerkt als belangrijk cultuurhistorisch erfgoed, vallen onder de Archiefwet 1995 en hadden nooit zomaar te koop aangeboden mogen worden door PTT Post, stelt de Rijksarchiefinspectie in een vertrouwelijk onderzoeksrapport. De veiling is derhalve ,,onrechtmatig".
Na de eerste van vijf geplande veilingen door het Haagse postzegelveilinghuis Van Dieten is de verantwoordelijke staatssecretaris Monique de Vries (Verkeer en Waterstaat) door de Rijksarchiefinspectie getipt over de verkoop. De bewindsvrouw heeft, als wettelijke 'eigenaar' PTT Post daarop gesommeerd de verkoop direct te staken.
Dhr. Storm van Leeuwen van het veilinghuis wil geen enkele mededeling doen over de opbrengst van de stukken die op de eerste veiling begin dit jaar zijn verkocht. Hij werkt momenteel samen met PTT Post aan een brief om zijn klanten te informeren over de gestaakte veiling. De tweede veiling zou binnenkort plaatsvinden. Extra vervelend voor de verkopers is bovendien dat het ministerie de mogelijkheden wil onderzoeken om de reeds geveilde drukproeven weer in bezit te krijgen.
Uit het onderzoek van de Rijksarchiefinspectie blijkt dat PTT Post te goeder trouw heeft gehandeld.